Sofra e Elbasanit – një traditë shekullore bujarie

Views: 126
0 0

Sofra e Elbasanit – një traditë shekullore bujarie një traditë shekullore bujarie që çdo #14Mars hap dyert për të gjithë miqtë e qytetit për t’i uruar mirëseardhjen pranverës🌺🌷🌸🌻

 

Vecanti qe e ben Elbasanin ndryshe nga vendet e tjera per festen e dites se veres eshte se  e festojne te gjithe se bashku si femije dhe te rritur me kenge e valle!!!!

Më 13 mars njerëzit marrin një tufë të vogël bari të njomë bashkë me rrënjët dhe dheun, që ta kenë në mëngjesin e datës 14 Mars në shtëpi. Ky zakon i lashtë ruhet dhe festohet jo vetëm në Elbasan, po edhe në Dibër, Strugë e Prespë.

 

Happy
Happy
0 %
Sad
Sad
0 %
Excited
Excited
0 %
Sleepy
Sleepy
0 %
Angry
Angry
0 %
Surprise
Surprise
0 %
Social profiles