Kush ishte Klajdi Bitri,cfarë shkruajnë mediat Italiane.

Ja cfarë shkruan një mediat Italiane www.fanpage.it
Kush ishte Klajdi Bitri, punëtori 23-vjeçar i vrarë në Sirolo teksa ndihmonte një shokun e tij
Klajdi Bitri, 23-vjeçari shqiptar, banues në Ankona, u vra në rrugë në Sirolo pas një sherri
për arsye të parëndësishme. Vëllai i vogël ka thene per mediat Italiane se ai ishte se ai kujdesej
“Ai nuk ishte vetëm vëllai im, ai ishte edhe babai im. Ai ka punuar gjithmonë dhe vetëm për të më marrë në Itali,
që të kisha një jetë më dinjitoze”
Ai dha gjithçka, dha jetën, për mua është edhe një dëshmi e karakterit të popullit tonë, guximtar
dhe gjithmonë i gatshëm për të mbrojtur ata që kanë nevojë”, shtoi ai. Ata që e njihnin viktimën
flasin për të si një djalë i lidhur me familjen, i cili i telefononte çdo ditë nënës së tij.

Një “shembull i përsosur i integrimit”. Në këto orë, kështu cilësohet Klajdi Bitri, 23-vjeçari shqiptar
i vrarë pasditen e së dielës në Sirolo të rajonit Marche, me një goditje shigjete pas një debati në rrugë.

I riu ishte punëtor, punonte në port dhe ishte i integruar mirë në realitetin e Ankonës, qytetit ku jetonte.
Ai u vra teksa po përpiqej të mbronte një mik italian, i cili ishte sulmuar nga i akuzuari dhe më pas arrestuar për krimin.
Vellai 18 vjecar eshte shprehur.
“Unë dua drejtësi. E pashë vëllain të vdiste para meje, të vrarë me indiferencë totale, pa e kuptuar as pse.
Pa pasur kohë për të kuptuar se ai po vdiste”. “E pashë të zbehej gjithnjë e më shumë, krejt papritur, dhe nuk më përgjigjej më sepse kishte vdekur. I vrarë”, shton djali nga morgu, ku u mor trupi i pajetë i vëllait të tij.
Ndërkohë i akuzuari për krimin ndodhet në burg. Njëzet e shtatë vjeç, me origjinë algjeriane, akuzohet për vrasje me dashje të rëndë për arsye të kota.